Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce forma de angajare trebuie pentru presedintele de bloc
#1
Buna ziua, presedintele de bloc trebuie angajat cu carte de munca sau se poate si cu contract de mandat?
#2
Presedintele, cenzorii si alti mebrii alesi pot fi angajati cu contract de mandat.

Pentru remuneratia obtinuta in baza contractului de mandat si pentru alte sumele platite membrilor alesi, pe langa impozit, asociatia retine si declara:
- contributia de asigurari sociale de sanatate (5,5% angajat si 5,2% angajator);
- contributia de asigurari sociale (10,5% angajat si 20,8% angajator);

Nu se datoreaza contributia pentru somaj, contributia pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, contributia pentru concedii si indemnizatii, si cea la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale art. 29616 lit. c) c1., lit. d) d1., lit. e) e2. si lit. f) Cod
fiscal.
#3
Buna ziua,

Raspunsul publicat in 26.03.2015 mai este valabil si azi, 02.02.2018?
Asociatia noastra a angajat in decembrie 2017 presednte, administrator, cenzor si personal de curatenie cu Contract Individual de Munca. Pentru persoana cu curatenia banuiesc ca e in regula. Dar pentru celelalte trei posturi? Este in regula asa?

Multumesc!
#4
Membrii alesi, mai exact presedintele si cenzorul sunt remunerati in baza unui contract de mandat dar se poate si cu contract individual de munca, diferenta dintre ele fiind ca cel de mandat nu trebuie inregistrat in revisal...administratorul si ingrijitorul neaparat trebuiesc angajati cu contract individual de munca....
#5
Am inteles. Multumesc!


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)